Dla osób chcących rozpocząć treningi na siłowni.

W dzisiejszym artykule przedstawię jak rozpocząć przygodę ze sportem na siłowni. Napiszę w nim jakich błędów nie popełniać już na starcie oraz jak przetrwać pierwsze dni na siłowni, by się nie zniechęcić. Pokieruję cię na dobrą drogę, aby twoja walka o lepsze jutro zaczęła się właśnie teraz!

Zapewne każdy z nas pamięta uczucie bezradności  podczas pierwszego wejścia na siłownię. Sporo maszyn, duża ilość osób ćwiczących, strefa wolnych ciężarów. Milion pytań, gdzie się udać? Od czego rozpocząć?  O czym warto pamiętać?

Na samym starcie konieczne będzie wyznaczyć sobie cel. Mogą nim być: poprawa sylwetki, redukcja masy ciała, przyrost tkanki mięśniowej, poprawa ogólnej sprawności, kształtowanie siły lub wytrzymałości. Cel, który sobie wyznaczysz musi być przede wszystkim realny. Zarówno redukcja jak i przyrost masy ciała wiąże się z czasem, odpowiednim treningiem oraz dietą.  Ważne jest to aby dać sobie czas na rozplanowanie pewnych rzeczy, odpowiedni trening, regenerację  oraz dobór prawidłowej diety, w celu utrzymania zamierzonego efektu na dłuższy czas.  Kluczem do sukcesu może stać się konsekwencja i wytrwałość, nie wolno ci się poddawać i odpuszczać już na samym początku. To pozwoli  ci osiągnąć sukces!

Pierwsza wizyta na siłowni może wydać ci się dziwna. Nie będziesz wiedzieć, gdzie się udać, jak korzystać z maszyn i to okropne uczucie, że wszyscy się na ciebie gapią. Nie martw się! To nic dziwnego, każdy to przeżywał. Zabierz ze sobą odpowiedni strój do ćwiczeń, sportowe obuwie, ręcznik oraz butelkę wody i działaj!

W siłowniach zazwyczaj znajdują się urządzenia, które pozwolą ci obliczyć BMI (Body Mass Index) oraz podpowiedzą, czy twoja sylwetka jest proporcjonalna. Dodatkowo  informacje te będą dla mnie wskazówką, jak ułożyć twój plan treningów i jakie ćwiczenia powinieneś wykonywać.

Ćwiczenia powinno się zacząć od rozgrzewki. Można ją zrobić na steperze, rowerku lub bieżni. Pozwala ona na rozgrzanie się organizmu i przygotowanie mięśni do dalszych ćwiczeń. Rozgrzewka powinna trwać od 5 do 20 minut.

Jeśli w tym miejscu artykułu masz pewne wątpliwości co do informacji przedstawionych powyżej, możesz udać się do mnie, pomogę ci w rozpisaniu odpowiedniego planu treningowego, nauczę cię poprawnych wzorców ruchowych oraz pokażę ci technikę podstawowych ćwiczeń. Objaśnię także najważniejsze etapy treningu oraz pomogę ci w rozpisaniu diety.

Na początku przygody z siłownią musisz ustalić ile razy w tygodniu będziesz uczęszczać na treningi. To pozwoli na dobór odpowiedniego planu treningowego. Są osoby, które mogą uczęszczać na siłownię codziennie, co drugi dzień, a także ci, którzy chodzą 1 góra 2 razy w tygodniu. Jeśli miałbym wybrać złoty środek, byłoby to minimum 3 razy w tygodniu. To pozwoliłoby ci w odpowiednim czasie osiągnąć wyznaczony cel.

Po konsultacji, dobiorę dla ciebie indywidualny zestaw ćwiczeń, dzięki któremu osiągniesz wyznaczony cel. Przeprowadzę cię przez najtrudniejszy okres przebywania na siłowni. Pokażę ci jak przygotować mięśnie i stawy do cięższej pracy podczas trenowania. Nauczę cię wyczucia mięśni w trakcie każdego powtórzenia oraz wprowadzę w regularność treningów.

Już dziś zadbaj o siebie, swoje zdrowie, samopoczucie!

Zapraszam na konsultację 🙂

 

 

About Michał Król